PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ

- KREW - MOCZ - KAŁ - NASIENIE


 

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO POBRANIA KRWI.

Na pobranie krwi do rutynowych badań analitycznych należy zgłosić się:

  • na czczo (po minimum 12 godzinach od ostatniego posiłku).
  • po wypoczynku nocnym (nie powinno się pobierać materiału po nieprzespanej nocy i po wzmożonym wysiłku fizycznym),
  • przy zachowaniu normalnej diety (nie podczas głodzenia lub po obfitych posiłkach)
  • przed rozpoczęciem leczenia lub po ewentualnym odstawieniu leków, które mogłyby wpływać na poziom mierzonego parametru (decyzja o odstawieniu leków w dniu pobrania materiału powinna być bezwzględnie skonsultowana z lekarzem!!!),
  • nie w czasie krwawienia miesięcznego.

W przypadku niektórych badań specjalistycznych badania wykonywane są po posiłku, po przyjętych lekach i określonych lekach.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapytaj pracownika laboratorium.


 

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO WYKONANIA DOUSTNEGO TESTU TOLERANCJI GLUKOZY ( KRZYWEJ GLUKOZOWEJ) – 75 G GLUKOZY.

Na pobranie krwi do wykonania DTTG należy zgłosić się:

  • Na czczo,
  • Po 8 – 14 godz. od ostatniego posiłku,
  • Po 3 dniach przeciętnej diety

 

Po pobraniu krwi pacjent wypija szybko w czasie około 5 minut 250 – 300 ml wody z rozpuszczoną glukozą.

  • Pacjent pozostaje w pozycji siedzącej,
  • Powstrzymuje się od wysiłku, palenia tytoniu i jedzenia.
  • Pobranie krwi następuje po 2 godzinach od wypicia roztworu glukozy.

 

Uwaga!!!

Glukozę w ilości 75g należy zakupić w aptece.

Badanie wykonujemy wyłącznie z krwi żylnej!!!


Przebieg testu z metoklopramidem (MTC)

Test diagnostyczny przeprowadza się w dwóch lub trzech etapach. Pacjent powinien być na czczo (w dalszej części artykułu szczegółowy opis jak przygotować się na badanie poziomu prolaktyny w krwi). Najpierw, w tzw. punkcie 0 przykładowo o godz. 8, pobierana jest próbka krwi, w której oznaczany jest poziom prolaktyny. Zaraz potem przyjmuje się 1 tabletkę metoklopramidu doustnie. Po godzinie, czyli w naszym przykładzie o godzinie 9, znów pobierana jest krew do oznaczenia stężenia prolaktyny. Jeżeli badanie jest trzyetapowe, badanie krwi trzeba powtórzyć po następnej godzinie czyli o 10. Kiedy oznaczenia będą gotowe otrzymuje się profil prolaktynemii, czyli stężenia prolaktyny we krwi przed zadziałaniem metoklopramidu oraz po 60 i 120 minutach od jego podania.

 

UWAGA! Na badanie MTC konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza oraz wcześniej wykupiony w aptece lek na receptę metoklopramid.

 

Przygotowanie do badania poziomu prolaktyny:

Na wynik badania prolaktyny wpływ mogą mieć: intensywny wysiłek, stres, problemy ze snem, stymulacja sutków, przyjmowanie niektórych leków lub kokainy, a także odbycie badania znacznikiem radioaktywnym w ciągu tygodnia poprzedzającego badanie prolaktyny. Jeśli więc zamierzasz wykonać badanie poziomu prolaktyny we krwi powinieneśbyć w miarę wypoczety i wyspany, a na 24h przed badaniem należy powstrzymać się  od wysiłku fizycznego, stosunku seksualnego oraz starać się unikać stresu. Na badanie powinno się stawić zwykle około 3 godziny po obudzeniu, między 8 a 10 rano. Badani są zwykle proszeni o siedzenie w miejscu przez około pół godziny przed pobraniem krwi. Na badanie poziomu prolaktyny we krwi należy stawić się oczywiście na czczo, czyli minimum 8h bez jedzenia i 4h bez picia jakichkolwiek płynów. Jeżeli robisz test obciążenia metoklopramidem upewnij się, że laboratorium posiada ten lek, zgłoś się wcześnie rano, ponieważ przez godzinę lub dwie nie wolno Ci będzie opuścić terenu przychodni lub punktu pobrań, ani też zjeść żadnego posiłku.

 




 
Copyright © 2025 Szpital Rejonowy im. dr. J. Rostka w Raciborzu