POLSKIE PIELĘGNIARKI W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

   

              „To co jest korzystne dla pielęgniarek będzie korzystne dla pacjentów”.

 

      W dniu 17 września 2012 roku 50 osobowa grupa pielęgniarek, głównie z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz reprezentantek ośrodków z całej Polski,  w tym 10- osobowa grupa pielęgniarek z Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego Oddziału z Katowic. Nasze województwo reprezentowała 10 - osobowa grupa pielęgniarek PTP Oddziału Katowice w składzie: Anna Głos, Danuta Broncel – Czekaj, Irena Sikora-Mysłek, Sylwia Krybus,  Krystyna Klimaszewska, Marta Piórkowska, Magorzata Orzadowska,  Renata Sówka, Aneta Trzcińska i Beata Wysoczańska - Skroban, która uczestniczyła w wizycie seminaryjnej w Brukseli. W tym samym czasie  w Parlamencie Europejskim odbywało się posiedzenie IMCO (Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów), której tematem były zmiany w Dyrektywie 36/2005/WE, kluczowej dla określenia kwalifikacji i kompetencji pielęgniarek w krajach Unii Europejskiej. Działania te podejmowane są od ponad 40 lat (od 1971 r., gdy powołano Stałą Komisję przy Parlamencie Europejskim, której celem było uregulowanie kształcenia pielęgniarek w UE).

      Posiedzenie Komisji zostało zwołane z inicjatywy EFN (Europejska Federacja Stowarzyszeń Pielęgniarek) oraz Europosła Mr Phila Prendergasta. Czynny udział w obradach Komisji brali przedstawiciele EFN, między innymi z Polski mgr Dorota Kilańska oraz Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia  mgr Beata Cholewka.

      Celem  wizyty w Parlamencie Europejskim było podkreślenie rangi Dyrektywy nr 36 dla pielęgniarek Polskich. Udało  spotkać się  z europarlamentarzystami, między innymi Panią Małgorzatą Handzik, której przekazałyśmy oczekiwania naszego środowiska – 6 mln pielęgniarek w UE.

       Nasi przedstawiciele w Parlamencie Europejskim dbają o to, aby nie dopuścić do obniżenia poziomu wykształcenia, niebezpiecznego dla jakości opieki i zapewnienia, że opieka będzie sprawowana przez personel posiadający odpowiednie przygotowanie zawodowe, mogący zabezpieczyć opiekę właściwym osobom, we właściwym czasie. Konieczne jest, aby naszym klientom/pacjentom zapewnić, że opieka, którą realizuje pielęgniarka, będzie sprawowana przez personel posiadający odpowiednie przygotowanie zawodowe, we właściwym czasie przez właściwe osoby i właściwym osobom.

      Zagadnienia ważne dla pielęgniarek w kontekście zmian w Dyrektywie to utrzymanie 4600 godzin nauczania, zachowanie proporcji kształcenia teoretycznego i praktycznego oraz ujednolicenie liczby lat wykształcenia ogólnego i wejścia do zawodu po 12 latach. Ważnym zagadnieniem jest zmiana (po 30 latach) załącznika nr V do Dyrektywy,  który zamiast przedmiotów określałby kompetencje zawodowe pielęgniarek kończących pierwszy poziom studiów. Misją EFN, która wspiera organizację w działaniach na rzecz pielęgniarstwa, jest: „To co jest korzystne dla pielęgniarek będzie korzystne dla pacjentów”.

     Wizyta w Brukseli została zorganizowana dzięki zaangażowaniu  mgr Doroty Kilańskiej - długoletniej Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Warszawie. Grupa śląskich pielęgniarek składa Pani mgr Dorocie Kilańskiej gorące podziękowania, za  zaangażowanie w problemy polskich  pielęgniarek oraz dzielenie się  inicjatywami mające podkreślić znaczenie pielęgniarek jako kluczowych członków zespołu terapeutycznego, będącego na „pierwszej linii” kontaktu klienta z ochroną zdrowia.

mgr Krystyna Klimaszewska

 
Copyright © 2025 Szpital Rejonowy im. dr. J. Rostka w Raciborzu